• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Irimescu despre Legea vânătorii: ”Sper să o putem modifica!”

    Gabriela Gimbășanu -

    Oierii din România se pregătesc să iasă în stradă pe 15 decembrie, când au programat un miting la București, în fața Parlamentului României, principalele lor nemulțumiri fiind legate de noile prevederi ale Legii vânătorii. Referitor la această problemă, ministrul Achim Irimescu a arătat că este la curent cu supărarea crescătorilor de ovine și că se fac eforturi pentru a corecta actul normativ care le limitează numărul de câini de pază și perioadele în care pot scoate oile la pășunat pe propriile terenuri agricole.

    ”Referitor la legea vânătorii, din păcate situația este exact așa cum a fost prezentată de crescătorii de ovine. Sper să putem modifica legea respectivă. Eram la Bruxelles atunci când am fost solicitat în legătură cu anumite prevederi care practic afectează activitatea de creștere a ovinelor în România. Îmi amintesc că, cu niște ani în urmă am fost extrem de lăudați de europeni legat de faptul că ciobanul român a reușit să supraviețuiască alături de cea mai mare populație de urși din Europa, de populația de lupi. Sigur că avem nevoie de prevederi care să sprjine oieritul în România. Sper să redeschidem discuția cu legea respectivă și să facem așa fel încât să nu ducem la dispariția acestei ocupații. E greu de înțeles de ce a fost făcută o astfel de lege, ciobanul folosește câinii pentru protecția oilor împotriva animalelor sălbatice”, a declarat astăzi ministrul agriculturii Achim Irimescu, la finele unui eveniment organizat de Reprezentanța Comisiei Europene la București.

    Foto: vox.publika.md


    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri sunt obligați de la 1 iulie să treacă la e-Factura Furturi de amploare de pe terenurile agricole. Întâlnire convocată cu fermierii unei comune În urma articolului Agrointeligența, Guvernul va amâna obligația micilor fermieri de a trece la e-Factura

    Ultimele știri

    Analiza solului – vitală pentru un sol excepțional. AGROFORCE, o soluție profesională oferită de CARMEUSE Agro România! O firmă de îngrășăminte a cerut insolvența Cerealcom Dolj, afacerea fermierului Mihai Anghel Explozie de prețuri la caise și piersici: 30 de lei/kg. Manager livadă: ”Din 2.000 de caiși, nu am cules un kilogram de fructe”