• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Franța: Gripa aviară confirmată în regiunile unde este produs celebrul foie gras

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Agriculturii din Franța a anunțat ieri că virusul H5N2 a fost găsit la o fermă cu 8.300 de rațe din Gers (sud-vestul Franței), iar virusul H5N9 a fost detectat într-o fermă cu peste 20.000 de pui, bibilici și rațe din regiunea vecină Landes.

    Din 24 noiembrie, când virusul H5N1 a fost detectat într-o curte privată din Dordogne, cel mai mare producător agricol din UE s-a confruntat cu 12 cazuri de gripă aviară. Acestea afectează regiunile Dordogne, Landes, Haute-Vienne și Gers, unde se produce celebrul foie gras, foarte căutat cu prilejul sărbătorilor de sfârșit de an.

    Acestea sunt primele cazuri de gripă aviară înalt patogenă din Franța din ultimii opt ani. În 4 decembrie, Japonia, cel mai mare importator de foie gras franțuzesc, a decis să interzică importurile de păsări și alte produse avicole, după anunțarea unor cazuri de gripă aviară în Franța.

    Continuarea pe Agerpres.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA pe pârloagă scade la 20 euro/ha. Emil Dumitru, MADR: La o fermă de 100 ha, plată de 1.000 euro/ha pârloagă Fermă de vaci, scoasă la vânzare din cauza datoriilor. Se vinde cu tot cu utilaje și cu terenul în arendă Mușuroirea trandafirilor toamna – când și cum se face

    Ultimele știri

    Crescător de porcine: ”Cu prețurile medii de 12 lei/kg în viu nu acopăr nici costurile cu hrana, prețul corect ar fi de 17 lei/kg” Decizie pentru pășunile ce au fost transformate în teren arabil și primesc subvenții APIA Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România