• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ziar de Cluj: Ioan Merca este noul șef al APIA. Acesta a confirmat preluarea portofoliului!

    agrointeligenta.ro

    Dacian Cioloș, premierul tehnocrat al României, își aduce la București oameni de încredere în structurile care au legătura cu domeniul Agriculturii, potrivit jurnaliștilor de la Ziar de Cluj care anunță că unul dintre acești experți este Ioan Merca, 45 de ani, profesor doctor, specializat în Agrotehnică la USAMV și scolit în instituțiile de profil franceze.

    “Da, aveți dreptate, de luni voi prelua portofoliul. Am multe obiective, dar dintre ele cele mai prioritare mi se par evaluarea profesională după criterii de competență a oamenilor din sistem și definitivarea softului de plăți către agricultori. Plec la București cu inima curată și vreau să mă întorc acasă cu inima curată, dupa ce termin munca acolo”, a declarat pentru Ziar de Cluj Ioan Merca.

    Până a fi propus la șefia APIA Central, Ioan Merca a ocupat funcția de director executiv adjunct în cadrul APIA Cluj.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe