• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prima organizație care se alătură protestului organizat de oieri în fața Parlamentului

    agrointeligenta.ro

    Asociația Crescătorilor Și Exportatorilor de Bovine, Ovine, Porcine din România anunță că sprijină inițiativa crescătorilor de ovine și caprine de organizare a mitingului de mâine, 15 decembrie, și își anunță oficial participarea alături de colegii crescători de rumegătoare.

    ”Intrarea în vigoare a Legii nr. 149 din 2015 care modifică Legea Vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407 din anul 2006 prejudiciază în mod abuziv crescătorii de rumegătoare din România, dreptul la asociere al vânătorilor și îngrădește dreptul la proprietate. În epoca dialogului social instituționalizat, asociațiile crescătorilor de animale nu au fost consultate cu ocazia modificării unei legi dintr-un domeniu atât de sensibil! Într-o perioadă acută a existenței noastre, marcată de boli și restricții comerciale, de prețuri la carne mult sub cele ale altor state membre, de ajutoare naționale și comunitare întârziate, controale întărite și abuzive, falimentarea multor crescători, ajungerea în imposibilitatea de plată a datoriilor către bănci și imposibilitatea susținerii propriilor familii, suntem puși în fața unei legi cu care nu suntem de acord și pe care nu o vom accepta”, arată oficialii ACEBOP într-un comunicat de presă prin care solicită ”abrogarea Legii nr. 149 din 2015 și susține crescătorii de animale în dorința lor de dreptate, fără compromisuri”.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene

    Ultimele știri

    Fermier: „Am pierdut și 7 litri de lapte pe vacă din cauza căldurii!”. Efectele observate în ferme după canicula extremă Fermierii din Germania se plâng și ei de prețurile mici la cereale: ”Avem costuri uriașe” E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Care este cantitatea minimă de azot necesară pentru a obține un grâu de panificație? Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public