• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii, alături de oieri: ”Este mai important oieritul decât faptul că anumiți vânători riscă să își vadă vânatul îndepărtat din cauza câinilor”

    Roxana Dobre -

    Ministrul Agriculturii a declarat astăzi că a avut deja mai multe întâlniri cu federații importate din agricultură, inclusiv pe Legea vânătorii, unde, spune el,  este o mare problemă. „Sper să se rezolve, pentru că eu consider că este mai important oieritul decât faptul că anumiți vânători riscă să își vadă vânatul îndepărtat din cauza câinilor”, a explicat ministrul într-un interviu pentru Agerpres.

    Vă reamintim că Sindicatul crescătorilor de ovine este decis să obțină modificarea Legii vânătorii cu toate prevederile sale care, spun oierii, le încalcă drepturile. În afară de a le limita numărul de câini, pe oameni ”îi arde” mai ales interdicția de a mai pășuna animalele pe terenurile agricole în intervalul 6 decembrie-24 aprilie. Pentru schimba legea, dar și pentru a obține clarificări și plăți imediate ale subvențiilor, liderii crescătorilor au inițiat un protest major ce va avea loc mâine, marți, pe 15 decembrie, în fața Parlamentului și la care sunt așteptați cel puțin 3.000 de oieri din toată țara.


    Te-ar mai putea interesa

    SEEFCO: Nava Basic Island a ajuns în portul Constanța cu peste 30.000 de tone de îngrășăminte pentru fermierii români Florentin Ion, un sucevean care a lucrat în Spania, crește porci din rasa Serrano Flori și arbuști care se taie primăvara – recomandări. Ce plante nu suportă tăieri în acest sezon

    Ultimele știri

    Urgie în luna martie: Cod Roșu de vânt puternic. ISU a emis mesaje RO-Alert! Vremea se răcește brusc! Iarna se întoarce, după temperaturi foarte ridicate Dorin Cojocaru, APRIL: Febra aftoasă este extrem de contagioasă, se transmite inclusiv prin curenții de aer!