• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 21 decembrie! Ultima zi în care Guvernul poate da OUG pentru a rezolva problemele oierilor!

    agrointeligenta.ro

    Guvernul poate da o ordonanță de urgență până pe data de 21 decembrie, când se încheie sesiunea parlamentară, prin care modifică Legea 149/2015 – Legea vânătorii – sub aspectul celor două probleme sesizate de fermieri, a declarat, marți, pentru Agerpres, fostul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin.

    ”Guvernul poate și sunt convins că va da o ordonanță de urgență până pe data de 21 decembrie, atunci când se încheie sesiunea parlamentară, prin care modifică Legea 149/2015 sub aspectul celor două probleme sesizate de fermieri, respectiv numărul de câini și perioada în care se interzice pășunatul (6 decembrie — 24 aprilie). Aceasta este soluția corectă și sunt convins că vor lucra cele două ministere — Agricultură și Mediu — ca să elaboreze actul normativ. Ordonanța va produce efecte de a doua zi. Cu alte cuvinte ciobanii pot să facă ce vor, iar ordonanța își urmează traseul ei ca să fie aprobată prin lege”, a precizat Daniel Constantin, deputat ALDE.

    Fostul șef de la Agricultură a reiterat că 21 decembrie este ultima zi în care Guvernul poate să dea o ordonanță de urgență deoarece după această dată se intră pe legea de abilitare a Guvernului de a da ordonanțe și nu e trecută această chestiune în legea de abilitare. ”Ea a fost aprobată azi (marți, n.r.) și nu a fost trecută problema Legii vânătorii, ori ea trebuia să fie menționată acolo”, a adăugat Constantin.

    Totodată, într-o postare pe rețelele de socializare, Sindicatul Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine din România declară: ”Am primit asigurări din partea Domnului prim-ministru Dacian Cioloș că azi, 16 decembrie, va fi emisa Hotărârea de Guvern privind suspendarea articolului 23 din legea 407/2006”.

    Câteva mii de ciobani s-au adunat, marți, la Palatul Parlamentului, pentru a protesta față de legea care reduce numărul de câini pe care crescătorii de animale îl pot folosi pentru protejarea stânii și interzice înființarea, întreținerea sau recoltarea culturilor agricole fără asigurarea protecției faunei de interes cinegetic.

    Te-ar mai putea interesa

    Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri

    Ultimele știri

    ANSVSA începe vaccinarea oilor contra pestei micilor rumegătoare! Primele județe unde se face imunizarea ovinelor Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Piața cerealelor, la zi. Prețurile actualizate DAP Constanța: grâu – 219 euro/tonă, rapița – 530 euro/tonă Val de ploi torențiale! ANM avertizează asupra unor acumulări de peste 70 l/mp Fermierii care seamănă rapiță mizează pe Blackjack, un hibrid mereu câștigător