• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Achim Irimescu face prima predicție pentru 2016: ”S-ar părea că va fi un an destul de bun pentru agricultură”

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Achim Irimescu a făcut prima sa predicție pentru anul 2016, cum vor fi următoarele 12 luni din punct de vedere…agricol.

    ”Dacă avem în vedere condițiile meteo, sigur, sunt estimări, s-ar părea că va fi un an destul de bun pentru agricultură. Din păcate, noi continuăm să ne uităm la cer pentru că nu avem irigații, nu avem infrastructura necesară asigurării unei producții ritmice și de calitate și de volum constant. Pe de altă parte, însă, sunt subvenții foarte importante, mult mai mari decât anul trecut, dar trebuie să reușim să le plătim la timp pentru că aici este un mare semn de întrebare. Cât de rapid vom ajunge cu banii la fermierii noștri pentru că orice întârziere de luni de zile poate duce la falimentul unor fermieri”, a declarat Achim Irimescu la emisiunea ”Ora de știri” de pe TVR 2.


    Te-ar mai putea interesa

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite!

    Ultimele știri

    “Pachetele tehnologice ale anului 2026” și “Ziua Zootehniei”, punctele-cheie ale MoldAgro Expo Veste uriașă de la Bruxelles! Bugetul pentru fermieri – majorare de 47% Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”Susținem necesitatea regândirii unor practici din piața agricolă” Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Casa lui Mircea Dinescu, incendiată: „Întâi mi-au dat foc la vie. Mă înjură că am ajuns moșier”