• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Boala limbii albastre evoluează în Franța. Alte focare au fost depistate în Slovenia, Austria și Turcia

    agrointeligenta.ro

    Franța se confruntă cu numeroase cazuri de animale suspectate de infecția cu virusul care provoacă boala limbii albastre – Bluetongue. Potrivit datelor centralizate la nivel mondial, cele mai multe cazuri au fost raportate în preajma Crăciunului, astfel că în acest moment, în Hexagon sunt peste 254 de bovine cu suspiciune de boală.

    Autoritățile franceze au luat măsuri imediate de control, monitorizare și zonare a fermelor afectate, însă se pare că molima nu este un caz izolat. Cazuri de suspiciune au fost raportate și în Slovenia, Austria și Turcia. Este vorba despre vaci, oi și capre crescute în micro-ferme, în regim gospodăresc.

    Pe de altă parte, state ca Irlanda, care în acest moment nu au nici un caz de îmbolnăvire, au decis să informeze fermierii de riscul importurilor de animale din țări unde boala evoluează.


    Te-ar mai putea interesa

    Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” AgroReclamații. ”Împărțeala” unei primării pentru pășunea comunală îi face pe ciobani să se taie cu cuțitele pe câmp Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală!

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive