• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Teren agricol pentru tineri! Soluția propusă de ministrul Irimescu pentru realizarea acestui proiect

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Proiectul prin care tinerii cu pregătire agricolă ar putea avea mai ușor acces la teren agricol, dat în lucru cu titlu gratuit de către stat, merge mai departe. Ministrul agriculturii Achim Irimescu a declarat astăzi că s-a făcut o analiză la nivel național și, deocamdată, nu se poate implementa propunerea de a acorda, prin ADS, o suprafață de 50 de hectare pentru acești fermieri.

    ”Referitor la cele 50 de hectare pentru tinerii absolvenți, o primă analiză a arătat că deși am decide să luăm (pământul – n.r.) de la ADS, aceasta deține terenuri doar în partea de sud a țării. Deci nu reprezintă soluția. Ca urmare, încă nu am reușit să identificăm cea mai bună soluție pentru că absolvenții sunt distribuiți pe întreaga suprafață a țării. Deci ce fac dacă vine cineva care locuiețte în nordul țării. Cea mai bună soluție este, așa cum se aplică și în Franța, cea cu drepturi de preempțiune la achiziționarea terenului. Așadar să intervină statul, să cumpre și imediat la un an, doi să îi dea, spre exemplu, absolvenților”, a spus ministrul Achim Irimescu la ”Viața Satului” (TVR 1).


    Te-ar mai putea interesa

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc

    Ultimele știri

    „Avem apa sub nas, dar culturile se usucă”. Fermierii intervenția urgentă a Ministerului Agriculturii! Degustare de tomate la SCDL Buzău. Cercetătorii vor să afle ce roșii preferă românii Attica, de la Soufflet, este hibridul de rapiță care câștigă bătălia cu timpul, cu frigul și cu piața UE a majorat din nou tarifele la importurile de îngrășăminte din Rusia și Belarus Rusia suspendă exportul de motorină, iar prețurile în Europa riscă să explodeze