• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Motivul pentru care cultura de ciuperci nu primește subvenții agricole

    Roxana Dobre -

    Cultivarea ciupercilor, o afacere atractivă pentru micii fermieri, nu beneficiază de sprijin prin subvenție. Motivul ar fi unul legat de legislația europeană care prevede acordarea de sprijin financiar doar pentru culturile vegetale cu rădăcini în sol.

    ”La cultura de ciuperci este o mare problemă pentru că nu s-a putut acorda o subvenție sau o plată cuplată în condițiile în care legislația europeană prevede clar faptul că se acordă orice fel de subvenție pentru culturile agricole care ajung cu rădăcinile în sol. Din păcate, ciupercile nu cresc în sol și din cauza aceasta nu pot beneficia de bani europeni. Am avut discuții la Bruxelles, dar fără rezultat pentru că nu există o astfel de reglementare. Dar, dacă vă uitați la nivel european, sunt producători care reușesc să scoată pe piață produse fără astfel de subvenții, deci trebuie să ne asumăm, iar fiecare fermier care are în vedere să scoată pe piață un produs trebuie să aibă în vedere care sunt plățile legal acordabile și atunci poate decide dacă poate scoate de unul singur sau doar ajutat de subvenții”, a declarat ministrul agriculturii Achim Irimescu în cadrul emisiunii ”Viața Satului” de la TVR 1.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!” Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină”

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament