• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Distribuitor de seminţe pentru agricultură: fermierii trebuie să fie deschişi la nou

    agrointeligenta.ro -

    Dacă vor să obţină producţii mari, agricultorii români trebuie să fie deschişi la nou şi să se orienteze către seminţe care valorifică foarte bine rezervele reduse de apă din sol.

    “Deşi anul trecut producţia a fost mai mică, iar costurile mai mari, nu ne confruntăm cu o criză a seminţelor. O problemă este mai degrabă faptul că fermierii vor în general hibrizii pe care îi cunosc foarte bine”, susţine Vicenţiu Cremeneanu, director general al distribuitorului de seminţe certificate Alcedo.

    El îi sfătuieşte pe agricultorii români să aibă încredere şi în ce e nou, mai ales în ce priveşte hibrizii care valorifică foarte bine rezervele reduse de apă din sol. Pentru campania agricolă din acest an, fermierii vor trebui să plătească totuşi mai mult cu 5-10% pentru îngrăşăminte şi cu 10-15% pentru seminţe, creşterile de preţ fiind determinate în special de variaţiile cursului de schimb leu/euro.

    Firma oferă şi pachete personalizate, în funcţie de bolile culturilor din anumite zone, acestea fiind solicitate în special de marii fermieri. Începând cu acest an, compania ajută agricultorii cu analize de sol, dar şi cu finanţare pentru achiziţia de utilaje agricole.

    Alcedo este lider pe piaţa de distribuţie a produselor de protecţia plantelor, cu o cotă de aproximativ 20%. Compania este şi liderul pieţei de distribuţie de seminţe certificate cu o cotă de piaţă de peste 10%, fiind cel mai mare distribuitor de seminţe certificate de porumb, floarea soarelui, rapiţă şi soia din România.

    În 2011, firma japoneză Sumitomo Corp. (cu afaceri de peste 30 miliarde de dolari) a preluat un pachet de 90% din acţiunile Alcedo. Sumitomo Corp. este al treilea conglomerat de companii din Japonia, fiind implicat într-o multitudine de domenii, de la vânzarea de flori la construcţia de nave.


    Te-ar mai putea interesa

    Schimbare majoră la subvenția APIA pe lucernă. Sprijinul cuplat la peste 13 ha, numai la fermierii cu animale Emil Dumitru, MADR – anunț despre plata avansului APIA. Banii care au ajuns la fermieri Cooperative executate de ANAF pentru TVA la utilajele cumpărate prin fonduri europene

    Ultimele știri

    Ordin MADR: Vârstă minimă la montă pentru berbeci și tauri; minim un berbec la 30-45 de oi Daniel Radu: În Franța, în nord-est, am văzut cultivat porumbul numai cu irigații, deși este o zonă bogată în ploi Reprezentant Bayer: Nu introducem noii hibrizi în Ucraina, de teamă că vor fi contrafăcuți