• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția la motorină poate fi încasată și de fermierii care au utilaje agricole închiriate? DA, răspunde un oficial APIA

    agrointeligenta.ro -

    Fermierii care lucrează teren agricol folosind mașini și echipamente închiriate pot beneficia de sprijinul acordat prin scheme de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, a dat asigurări Nicolae Horumbă, director adjunct în cadrul APIA.

    ”Da, nu există nici un fel de restricție în sensul acesta. Dacă ei utilizează terenurile cu adevărat, dacă ei fac consumul respectiv cu motorina, legislația nu prevede ale cui trebuie să fie utilajele. Dacă e înregistrat cu acel consum, nu e nici o problemă”, a precizat oficialul APIA în cadrul emisiunii ”Viața Satului” de la TVR 1.

    Totodată, Nicolae Horumbă a amintit că APIA a emis un comunicat de presă în care a reconfirmat faptul că producătorii agricoli vor încasa în perioada următoare și sumele restante din subvenția la motorină pe trimestrul III din 2015.


    Te-ar mai putea interesa

    Doi falși apicultori au păcălit APIA cu facturi pentru familii de albine ce nu existau Raport USDA – iulie 2025: prețul grâului după noile estimări la recoltele din Ucraina și Rusia Strugurii la solar, o cultură profitabilă. Claudiu Breazu vinde producția direct către supermarketuri

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură