• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oficial: Producția de 16,52 de tone de grâu la hectar recoltată de britanicul Rod Smith a intrat în Cartea Recordurilor

    agrointeligenta.ro

    Reprezentanții de la Cartea Recordurilor au anunțat oficial că au înregistrat performanța britanicului Rod Smith cu o producție de grâu de 16,52 de tone la hectar recoltată anul trecut. Englezul îl detronează astfel pe neozeelandezul care deținea până acum titlul de fermierul cu cea mai mare recoltă de grâu cu 15,63 de tone la hectar.

    Rod Smith a fost la limită în a ajunge în Cartea Recordurilor după ce un conațional  – Tim Lamyman, a scos și el anul trecut 16 tone la hectar. Smith a recoltat 10 zile mai târziu și a reușit să obțină 16,52 de tone la hectar pe suprafața înregistrată, cu o medie de peste 14 tone la suprafața sa totală de 400 de hectare.

    Dacă Lamyman a obținut super-producția folosind un hibrid de la Syngenta – Reflection, și o nouă tehnică de fertilizare foliară, la Smith, rețeta pare să fi fost una britanică – cu varietatea Dickens și tehnologie completă furnizată de Agrii. Totodată, se pare că ferma lui Rod Smith are avantajul de a fi poziționată pe coastă, iar anul acesta a fost unul perfect pentru agricultura din zonă, cu mult soare și risc scăzut la atacul dăunătorilor.

    Fără a face publice numele semințelor folosite sau ale fertilizanților, Rod Smith și-a evaluat costurile cu inputurile la 754 de lire sterline/ha (echivalentul a 1.044 de euro/ha), adică undeva la 46 de lire sterline pe tonă (echivalentul a 63,7 euro/tonă). Va vinde cu profit frumos, având în vedere că, potrivit presei britanice, prețul de achiziție pe care îl poate obține este de 110 lire/tonă, adică 152,3 euro/tonă. În costul acestor inputuri au intrat fungicidele, 310 kh/ha de azot și o medie de 185 de kilograme de sămânță la fiecare hectar.

    Citiți și:

    Recordul mondial la producția de grâu – doborât a doua oară anul acesta! Ce producție a obținut Rod Smith, fermierul care nu s-a lăudat, ci…a recoltat

     

    Un fermier britanic a doborât recordul mondial la producția de grâu. Vezi cum se recoltează 16,5 tone la hectar!


    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta”

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”