• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sorin Cîmpeanu a fost reales rector al USAMV București

    agrointeligenta.ro -

    Profesorul universitar Sorin Cîmpeanu a fost ales pentru al doilea mandat consecutiv în funcția de rector al Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, cu 91,7% din voturi, au declarat, oficiali din cadrul instituției de învățământ superior.

    Potrivit acelorași surse, prezența la vot a fost de 93%, cea mai mare de până acum.

    Sorin Cîmpeanu va ocupa funcția de rector pentru următorii patru ani, după ce a mai avut un mandat în perioada 2012-2016.

    Președinte al Senatului USAMV a fost ales, pentru al doilea mandat, profesorul universitar Alexandru Sonea.

    Sursa: Agerpres.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!”

    Ultimele știri

    Bursa cerealelor: Grâul, la minime istorice. Rapița s-a scumpit pe burse La ce temperaturi ”îngheață” motorina. Sfaturi pentru operarea tractoarelor iarna MIPE a deschis baza MySMIS către anchetatori: EPPO, DNA și DLAF primesc acces direct la proiectele cu fonduri europene Despăgubirile de 2.000 euro/ha, în vigoare: condiții, acte necesare, termene plăți Agrii România și MullenLowe România continuă tradiția inovației în agribusiness prin cea de-a treia ediție a evenimentului „Biosfera”