• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Pro Agro amână protestul de mâine din Piața Constituției: Se va forma un grup de lucru pentru elaborarea unei noi legi a ambalajelor

    agrointeligenta.ro

    Federația Națională Pro Agro anunță că nu va mai protesta mâine în fața Ministerului Mediului pentru suspendarea și reducerea taxei pentru reciclarea ambalajelor. Vă redăm integral comunicatul de presă al organizației.

    ”Urmare a întâlnirii ce a avut loc astăzi, 8 februarie, ora 13.00 la sediul Guvernului României, la care au participat Domnul Viceprim-Ministru Costin BORC, Domnul Viceprim-Ministru Vasile DÎNCU, Domnei Ministru Cristiana PAȘCA PALMER, Doamnei Ministru Anca DRAGU, Domnului Ministru Achim IRIMESCU precum și celorlalți participanți din partea autorităților, alături de reprezentanții Federației Naționale PRO AGRO, AGROSTAR și ROMALIMENTA protestul care urma să aibe loc mâine, 09.02.2016, între orele 11.00-14.00 a fost amânat sub promisiunea reprezentanților Guvernului de soluționare a situației create în ceea ce privește legislația deșeurilor de ambalaje.

    În cadrul discuției au fost agreate următoarele:

    –          constituirea unui grup de lucru care să aibe ca și obiectiv elaborarea unui proiect legislativ aplicabil  anului 2016, acceptând propunerea de instituire a unei ecotaxe, diferită în funcție de materialul ambalajului, aplicată la cantitatea pusă în piață de către operatorii economici, plătibilă direct către Administrația Fondului pentru Mediu;

    –          în ceea ce privește obligațiile de plată aferente anului 2015, născute în sarcina operatorilor economici ce pun pe piață produse ambalate, prin emiterea de către OTR-uri a declarațiilor rectificative ce diminuau semnificativ cantitatea de ambalaj raporatată inițial, în ciuda faptului că responsabilitatea era în fapt a acestor OTR-uri, PrimViceprim-Ministru Costin BORC a propus înființarea în regim de urgență a unui grup de lucru coordonat de Ministerul de Finanțe, împreună cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor în vederea identificării și implementării soluțiilor legale pentru ca aceste obligații să cadă în sarcina responsabililor de drept (OTR-uri) și nu a producătorilor;

    Federația Națională PRO AGRO a asigurat prin reprezentanții săi că înțelege necesitatea regândirii totale a sistemului de gestionare a deșeurilor de ambalaje și a explicat Guvernului inadvertențele legislației în vigoare, subliniind importanța responsabilizării autorității administrației publice locale – consumator – reciclator și Ministerul Mediului ca autoritate responsabilă în domeniu gestionării deșeurilor de ambalaje și vitalitatea implicării active a acestora pe lanț.

    Urmare a promisiunilor venite din partea reprezentanților Guvernului, mitingul programat pentru data de 09.02.2016, la care confirmaseră participarea peste 2.500 de persoane, angajați din sectorul agroalimentar, precum și sectoare conexe al cărui scop era salvarea producătorilor din industria alimentară, evitarea creșterii prețurilor și implementarea unui sistem de reciclare selectivă funcțional în România,  a fost amânat cu 2 săptămâni timp în care Guvernul va adopta legislația care să îndrepte inechitățile din Legea 249/2015, să salveze producătorii, cu mențiunea că dacă reprezentanții Guvernului nu se vor ține de cuvânt, se va organiza un protest de amploare mult mai mare, la care vor participa toți angajații care riscă să rămână fără locuri de muncă”.


    Te-ar mai putea interesa

    Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C