• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Pentru polonezi Europa a devenit prea mică. Sunt al doilea exportator de mere în Kazahstan, depăşind China

    agrointeligenta.ro -

    Producătorii polonezi de mere continuă să îşi extindă piaţa internaţională stabilind o prezenţă din ce în ce mai semnificativă în spaţiul ex-sovietic. Astfel după Rusia şi Ucraina, ţări pe ale căror pieţe polonezii s-au impus în ultimii ani, au venit la rând republicile din Asia Centrală, precum Kazahstan.

    Secretul succesului polonez pe piaţa internaţională a merelor îl constituie structura proprietăţii agricole. Marile livezi, constituite fie prin retrocedarea în natură a vechilor domenii nobiliare sau eclesiastice, fie prin asocierea micilor proprietari, asigură în urma volumelor mari de producţie, care pot fi preluate de marile lanţuri de retail, veniturile necesare pe de o parte lucrărilor specifice, dezvoltării şi investiţiilor, finanţării creditelor şi, cel mai important,  accesării fondurilor europene.

    Polonezii intenţionează să producă în sezonul 2012-13 cu 14% mai mult decât în cel precedent vizând obţinerea unei recolte de 2,9 milioane tone, aproape un sfert din producţia Uniunii Europene, potrivit USDA.

    Aceasta va face ca exporturile de mere proaspete să crească la 0,9 milioane tone (+12,6%).

    Polonezii exportă deja de câţiva ani buni cea mai mare parte a producţiei de mere în afara Uniunii Europene (aici cei mai importanţi parteneri fiind Germania şi Cehia). Orientarea predilectă a polonezilor se dovedeşte a fi „spre est” cu un interes crescut pentru marile componente ale fostei URSS – Rusia, Ucraina şi mai nou Kazahstan.

    Producătorii polonezi au ştiut să profite de tendinţele de creştere a consumului de mere de pe aceste pieţe ale lumii emergente unde creşterea standardelor de viaţă susţinute de consolidarea clasei de mijloc a determinat creşterea interesului pentru hrana sănătoasă în general şi fructele proaspete în special.

    Aceste tendinţe atât de dinamică socială cât şi de consum sînt din ce în ce mai evidente şi în Kazahstan ţara în care importurile de mere au atins în ultimii 5 ani în medie 125 000 de tone.

    Pe evoluţia ultimului trimestru al anului trecut producătorii polonezi au reuşit să se plaseze pe al doilea loc în topul importatorilor pe piaţa kazahă, în urma celor kirghizi dar înaintea celor chinezi.


    Te-ar mai putea interesa

    Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii” Fermă închisă de Garda de Mediu și amendată cu 100.000 lei Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare

    Ultimele știri

    În urma articolului Agrointeligența, Guvernul va amâna obligația micilor fermieri de a trece la e-Factura Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea” Fermierii sunt în alertă! S-a confirmat primul focar de dermatoză nodulară contagioasă a bovinelor în Franța