• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Băltirile au pus în funcțiune opt stații de desecare din Brăila

    agrointeligenta.ro

    Autoritățile din județul Brăila au decis pornirea în regim de urgenţă a opt staţii de desecare, din zona localităţilor Movila Miresii, Dudeşti, Vădeni şi Victoria

    Mai multe zone din judeţul Brăila sunt afectate de fenomenul băltirilor, în urma topirii zăpezilor din ultima vreme. Ieri, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, întrunit în cadrul Prefecturii Brăila, a decis să pună în funcţiune câteva staţii de desecare, pentru evacuarea apei în exces de pe terenurile agricole sau din apropierea unor gospodării. Astfel, în perioada imediat următoare, filiala brăileană a Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare va porni opt staţii. Acesta vor îndepărta excesul de apă din zona localităţilor Movila Miresii, Dudeşti, Vădeni şi Victoria.

    „Se va continua monitorizarea zonelor unde se pot manifesta fenomene de băltire, astfel încât să se intervină preventiv, prin pornirea staţiilor de desecare ale Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare – Filiala Judeţeană Brăila”, se arată într-un comunicat de presă al Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Brăila.

    Sursa: Obiectiv Brăila


    Te-ar mai putea interesa

    Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”