• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Se cere eliminarea TVA pentru produsele bio și tradiționale

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Partidul Ecologist Român a anunțat astăzi lansarea campaniei de strângere de semnături pentru proiectul „TVA ZERO la produse bio și tradiționale”.

    „În timp ce obezitatea și cancerul au devenit probleme majore de sănătate publică, autoritățile vorbesc cu detașare despre cum sunt otrăviți românii zilnic cu produse dăunătoare aduse din import, dar care sunt preferate pentru că sunt ieftine. Pentru a stopa rabatul care se face de la sănătate populației, Partidul Ecologist Român susține o alimentație echilibrată, bazată pe produse bio și tradiționale. Produse cu care românii au fost obișnuiți de-a lungul secolelor și la care au renunțat din ce în ce mai mult în ultimii douăzeci de ani, sub presiunea comercializării agresive de produse alimentare cât mai ieftine, dar în același timp superprocesate industrial”, se arată într-un comunicat remis presei.  În opinia ecologiștilor, această măsură va duce automat la creșterea consumului de alimente naturale și, implicit, la îmbunătățirea stării de sănătate a populației.

    Te-ar mai putea interesa

    După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață

    Ultimele știri

    Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!”