• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce se întâmplă cu subvențiile fermierilor? Claudiu Frânc: ”Nu avem nicio șansă să primim banii mai devreme!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii și-au pierdut orice speranță că Ministerul Agriculturii le poate achita mai devreme plata din subvenția pe suprafață.

    Data de 8 aprilie a rămas însă certă pentru livrarea banilor dar devansarea acesteia este practic imposibilă, le-a transmis ministrul agriculturii fermierilor care au participat astăzi la o întâlnire pentru definitivarea Ordinului 619.

    ”Acele date de 8 aprilie pentru vegetal și 24 mai pentru zootehnie au rămas bătute în cuie. Noi am făcut și alte propuneri dar după cum au decurs lucrurile astăzi nu avem nicio șansă să primim banii mai devreme. Poate dacă avea loc acel protest acum 3 săptămâni lucrurile stăteau atfel acum. Nu avem nicio certitudine de nimic. Măcar ne-au garantat data de 8 aprilie și 24 mai”, ne-a declarat Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România.


    Te-ar mai putea interesa

    Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” AgroReclamații. ”Împărțeala” unei primării pentru pășunea comunală îi face pe ciobani să se taie cu cuțitele pe câmp Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală!

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive