• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ioan Niculae rămâne în închisoare: Instanța a respins cererea de eliberare condiționată

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Tribunalul Dâmbovița a respins, vineri, cererea de eliberare condiționată a omului de afaceri Ioan Niculae, condamnat la doi ani și șase luni de închisoare în dosarul „Mită la PSD”. Omul de afaceri Ioan Niculae a spus, vineri, în fața instanței, la termenul de eliberare condiționată, că a înțeles greșeala făcută, că a încercat să se îndrepte și nu vrea decât să ajungă la familie.

    ”Nu am creat nicio problemă în penitenciar, nu am fost implicat în niciun incident”, a mai spus Niculae.

    Acesta și-a cerut scuze și pentru ieșirea nervoasă de la termenul anterior, când la amânarea pronunțării unei decizii privind eliberarea condiționată a spus ”mai bine mă condamnați pe viață”.

    Avocatul lui Niculae a precizat că au fost îndeplinite ireproșabil criteriile eliberării condiționate, lucru ce reiese din concluziile comisiei de liberare condiționată. Tot avocatul lui Ioan Niculae a afirmat că a fost îndeplinită fracția de pedeapsă, susținând că a executat 385 de zile. Niculae a scris în închisoare cinci cărți, care i-au adus o scurtare a pedepsei cu 150 de zile, iar 21 de zile le-a câștigat ca urmare a muncii prestate în penitenciar.

    ”A executat minimul de fracție și prin excluderea celor 150 de zile aferente scrierii lucrărilor științifice”, a precizat avocatul lui Ioan Niculae.

    Sursa: Agerpres.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi

    Ultimele știri

    Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte” Din crescător de măgărițe, în Parlament. Fermierul-deputat: ”Nimeni nu credea că este posibil” Oierii care nu și-au luat banii pe animale fac protest! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ultima oră despre subvențiile APIA. Cifrele momentului – anunțul directorului Adrian Pintea!