• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De luni, APIA demarează o campanie de informare deși modificările la cererea unică nu au fost încă ”bătute în cuie”

    agrointeligenta.ro

    În ciuda faptului că modificările la actul normativ privind plățile directe nu au fost bătute în cuie, ba, mai mult, fermierii cer Ministerului Agriculturii să facă schimbări semnificative la draftul transmis organizațiilor, APIA demarează de luni o amplă campanie de informare a fermierilor privind cererea unică de plată pe 2016.

    Acțiunea cu care au fost însărcinați funcționarii APIA este greu de înțeles cât timp aspecte importante despre declararea suprafețelor agricole sunt încă în discuție la București și nu au intrat în vigoare prin publicarea în Monitorul Oficial.

    Centre locale ale APIA precum cel de la Dâmbovița (sursa) sau cel din Dej (sursa) au fixat deja și au anunțat în presa locală un calendar al întâlnirilor cu fermierii, calendar care demarează de luni, 22 februarie. Este dificil de imaginat ce răspunsuri vor putea da oamenii trimiși de APIA în sate și comune atât timp cât încă nu există un act normativ în vigoare cu modificările la cererea unică de plată pe 2016. Ba, mai mult, cele mai problematice puncte, exact acelea unde beneficiarii de subvenții vor avea întrebări, sunt încă neclare la București.

    Din graba cu care se face această campanie de informare reiese că această procedură, obligatorie pentru demararea campaniei de depunere a cererii unice la APIA, este o simplă formalitate.

    Foto: incomod-media.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie”

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Mesaje de Paște fericit 2026. Cele mai frumoase urări de Învierea Domnului Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți