• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Apelul premierului Dacian Cioloș către APIA și AFIR: ”Trebuie făcut un departament separat care să se ocupe de acest aspect”

    Roxana Dobre -

    Premierul Dacian Cioloș consideră că Grupurile de Acțiune Locală au fost până acum văzute ca ”a cincea roată la căruță”, un lucru ce trebuie să se schimbe în actualul exercițiu financiar. Astfel, prem-ministrul României a făcut un apel către agențiile de plăți din agricultură să trateze GAL-urile ca pe niște parteneri.

    ”Vă provoc să trecem la o altă etapă în dezvoltarea rurală și să bucur cum au evoluat lucrurile de când au fost înființate GAL-urile în ciuda problemelor birocratice ați reușit să construiți o comunitate importantă cu 3.695 de proiecte în valoarea de 100 de milioane de euro. Experiența acumulată de până acum trebuie valorificată. Ne gândim să extindem acesta programe și la alte tipuri de fonduri europene pentru că nu putem acoperi toate nevoile mediului rural doar din PNDR. Resurse sunt și vă dau un exemplu și pachetul antisărăcie care vizează și dezvoltarea comunităților rurale. Aș vrea să ne gândim și să luăm ca exemplu Irlanda, Suedia, Finlanda care au vector foarte important în mediul rural. Pe experiența GAL-urilor putem să contruim proiecte noi de creșterea îm mediul rural. Am vrea să extindem de asemenea proiectul și la nivelul orașelor mici și mijlocii și să implicăm și formele asociative în mediul rural. Fac apel la AFIR și APIA să schimbe total modul de abordare și să ia GAL-urile ca și partener pentru că la început a fost văzute ca a cincea roată la căruță. În cadrul AFIR propun să se facă un departament separat care să se ocupe de acest aspect”, a declarat Dacian Cioloș în cadrul Conferinței ”Elaborarea Strategiilor de Dezvoltare Locală GAL pentru perioada de programare 2014 – 2020”.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea