• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Dacian Cioloș se implică în problemele fermierilor! Ce măsuri ar putea lua săptămâna viitoare în ședința de Guvern

    Roxana Dobre -

    Faptul că în teritoriu se fac abuzuri în ceea ce privește încasarea banilor din subvenția pe pășuni a ajuns și la urechile premierului Dacian Cioloș. ”Eu i-am garantat ministrului agriculturii că dacă această clarificare privind pășunile implică doar o HG o putem face chiar săptămâna viitoare în ședință (ședința de Guvern – n.r.)”, a declarat astăzi prim-ministrul României.

    De astfel și ministrul agriculturii a declarat săptămâna aceasta la Parlament că fermierii au semnalat la minister că în teritoriu au avut loc tot felul de abuzuri iar banii nu au ajuns în final la agricultori.

    ”Pe de altă parte mi se spune că s-au făcut în anumite zone mari abuzuri. Se pare că au fost asociații care au încasat sumele în numele membrilor care dețin animalele, au folosit banii la diverse acțiuni și ce a mai rămas s-a împărțit la fermieri. Nu cred că este normal ca să permitem un astfel de lucru mai ales că legislația europeană spune clar că trebuie să fie fermier activ cel care depune cererea de plată. Deci nu asociația este fermier activ ci fermierul care este membru al asociației. În anul anterior s-a permis obținerea unei adeverințe contra cost condiționată de asociații. În acest sens s-a ajuns în situația în care pe fiecare colț de sat a răsărit câte o asociație care să dea o astfel de adeverință și care să încaseze banii iarăși în detrimentul producătorilor noștri”, a declarat săptămâna aceasta ministrul în Senat.

    Începând din acest an, asociațiile de crescători de animale nu mai pot solicita subvențiile pe suprafețe în numele membrilor. Pentru a putea face acest lucru, ele trebuie să se transforme în cooperative.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare Veste bună de la ANSVSA pentru toți crescătorii de animale din România Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii”

    Ultimele știri

    Micii fermieri sunt obligați de la 1 iulie să treacă la e-Factura Florin Barbu, MADR: Lucrările pentru Canalul Siret-Bărăgan vor începe în toamnă pentru primii 35 km Două subvenții APIA sunt încă blocate plată. Termen anunțat pentru achitarea lor