• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Director APIA: ”Îi rugăm pe fermieri să nu lase depunerea cererilor pe ultima sută de metri”

    agrointeligenta.ro

    Primele zile ale campaniei de depunere a cererii unice de plată au demarat greoi în cele mai multe județe din țară. Fermierii, deși programați să vină să își depună actele și să închidă cererea, s-au lăsat așteptați și dacă acest ritm continuă, există riscul formării unor cozi în ultima parte a campaniei, susține directorul executiv adjunct al APIA Olt, George Dumitrescu.

    Oficialul apreciază că dacă nu se vor respecta programările ce au fost făcute de APIA Olt, pentru a nu se crea cozi. Astfel, în Olt, deşi fermieri din judeţ au fost programaţi şi în primele două zile de la startul campaniei din acest an, aceştia nu s-au prezentat cu cererile. Directorul executiv adjunct George Dumitrescu a precizat că oltenii nu au început să vină cu cererile pentru că nu deţin încă toate documentele.

    „Fermierii nu au început să vină cu cererile, deşi programările au fost făcute începând cu 1 martie. Ei nu au venit, pentru că trebuie să meargă la primării să-şi ia adeverinţele, să-şi facă conturi. Noi am făcut programări pentru toată perioada în care se fac depuneri de cereri”, a spus Dumitrescu pentru Gazeta Nouă. 

    George Dumitrescu le recomandă fermierilor să respecte programările.

    „Dacă pierd programarea nu este nicio problemă, pot veni ulterior, dar se vor crea cozi. Oricum stăm până rezolvăm toate solicitările fermierilor. Noi ne-am bazat pe faptul că primirea acasă a unei invitaţii îi va impulsiona şi pe fermieri să-şi finalizeze documentaţia. Ei pot merge la primărie şi să solicite adeverinţa, motivând că au fost chemaţi la APIA pentru depunerea cererilor. Îi rugăm pe fermieri să nu lase depunerea cererilor pe ultima sută de metri şi să respecte programările”, a adăugat Dumitrescu.

    De la 1 martie, a început Campania de primire a cererilor unice de plată pe suprafaţă pentru anul 2016. Pentru a evita penalizările, fermierii olteni trebuie să vină cu cererile de plată până pe 16 mai. Cei care depun cererile în intervalul 17 mai – 10 iunie, trebuie să suporte o penalizare de unu la sută pentru fiecare zi lucrătoare de întârziere din suma pe care fermierul ar fi avut dreptul să o încaseze, dacă ar fi făcut demersurile până la 16 mai. Solicitările aduse la APIA Olt după 10 iunie nu mai sunt admise la calcul, iar agricultorului nu i se va acorda niciun fel de plată sau sprijin.

    Foto: Gazeta Nouă


    Te-ar mai putea interesa

    Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon

    Ultimele știri

    DNA îi anchetează pe Adrian Pintea și Romeo Șoldea. Vezi care sunt acuzațiile aduse șefilor APIA și ANF! FMC Agro Operațional România angajează reprezentant vânzări pentru zona Banat O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii Motiv de bucurie pentru fermieri: vin ploile! Județe unde vor cădea și 50 l/mp! Bășicarea frunzelor la piersic este combătută eficient de 3 produse Agrii: Kupferol, Syllit și Score