• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Britanicii se tem că rămân fără căpşunarii români

    agrointeligenta.ro -

    Fermierii britanici se tem de o lipsă a forţei de muncă, în condiţiile în care lucrătorii din agricultură care provin din România şi Bulgaria s-ar putea îndrepta spre alte joburi, în hoteluri, baruri sau supermarketuri, după ce piaţa muncii va fi liberalizată, anul viitor, potrivit Mirror.co.uk citat de EVZ.

    Ziarul britanic menţionează că majoritatea celor 22.000 de culegători de fructe din Regatul Unit provin din România şi Bulgaria.

    „An de an sunt acceptaţi 21.250 de lucrători în horticultură, timp de şase luni. Este o schemă bine concepută, care funcţionează din 2008 numai pentru români şi bulgari”, a spus consilierul şef pe probleme de migraţie din cadrul guvernului britanic, David Metcalf, citat de ziarul britanic, scrie Agerpres.

    Acesta a subliniat faptul că în 2014 românii şi bulgarii vor avea acces liber pe piaţa muncii şi ar putea decide să lucreze în hoteluri, baruri. „Vor mai fi suficienţi muncitori care să culeagă căpşunile?”, se întreabă Metcalf.

    Britanicii se aşteaptă ca 50.000 de români şi bulgari să vină în Marea Britanie odată ce piaţa muncii va fi liberalizată în 2014.

    Sursa: EVZ



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Un primar îi ajută pe fermieri să acceseze subvenția APIA de 1.400 euro/ha: ”Este o oportunitate” Plăți APIA 2026. Subvențiile ANT – blocate. Când ar putea primi fermierii banii în conturi Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe

    Ultimele știri

    Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile” Ce tăieri și stropiri în livadă recomandă ing. Marius Roman după topirea zăpezii și a gerului