• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Furia fermierilor: Lapte vărsat în semn de protest în fața Parlamentului! Manifestanții vor ajunge și la Guvern!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Protestul Fermierilor a început în Capitală și nici măcar ploaia mocănească și vremea rece nu au putut împiedica acțiunea agricultorilor nemulțumiți! În parcul Izvor, peste drum de Parlamentul României, crescătorii de animale au vărsat laptele pe care fie nu îl mai pot vinde, fie sunt obligați să îl dea procesatorilor pe un preț de nimic!

    da43993f31643ed04afe54d0b7f47668

    De la acest punct de întâlnire, manifestarea inițiată de Federația Crescătorilor de bovine din România și susținută de Federația Oierilor de Munte va pleca pe jos către Piața Victoriei, unde fermierii își vor cere drepturile în fața Guvernului.

    protest

    Sunt așteptați 8.000 de crescători și agricultori din toată țara, nemulțumiți de situația actuală din sectorul agricol, în special cel al laptelui.

    Mitingul fermierilor, care se desfăşoară în Bucureşti, a început cu câteva incidente provocate de câteva persoane care au încercat să rupă cordonul format din forţe de ordine

    Fermierii au rupt cordonul format din jandarmi cu intenţia de a intra în curtea Palatului Parlamentului şi au aruncat cu lapte în direcţia forţelor de ordine. Mitingul a început la ora 11.00, în Parcul Izvor din Bucureşti, apoi protestatarii vor pleca în marş, la ora 13.30,  spre Piaţa Victoriei, la Guvern, unde acţiunea va fi reluată începând de la ora 14.30. Autorizaţia de miting est valabilă până la ora 18.00.

    Protestul fermierilor a trecut ieri de ultimul hop, cel al obținerii autorizării de la autoritățile locale care, inițial, nu au vrut să îi lase pe producătorii agricoli în centrul Capitalei. ”De aceea suntem forțați să spunem, să începem mitingul la Izvor dar oricum avem treabă și acolo la Ministerul Mediului cu ambalajele care vor duce tot la scăderea prețului la poarta fermei. Avem la Finanțe cu legislația pe Codul Fiscal, avem la Parlament problemele legislative”, ne-a declarat Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România (FCBR).


    Te-ar mai putea interesa

    Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public

    Ultimele știri

    De ce culturile de toamnă au un start bun cu ajutorul fertilizantului FertiSTART 31 NP, de la Soufflet Agro România Ce se întâmplă cu exporturile de ovine? Anunțul făcut de Tanczos Barna după întâlnirea cu crescătorii Georgiana Teodorescu, AUR: Agricultura României riscă să piardă circa 5 miliarde de euro din viitoarea PAC 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern O femeie de 31 de ani a murit în timpul lucrărilor agricole după ce a fost prinsă de freza unui tractor