• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Netafim România: Irigarea viței de vie asigură producții mai mari și crește calitatea strugurilor de vinificație

    agrointeligenta.ro

    Tehnologia de irigare prin picurare permite distribuirea preciză și uniformă a apei, a nutrienților și a tratamentelor direct la rădăcina plantei în condiții de presiune scăzută și în cantități reduse, comparativ cu alte metode convenționale de irigații. Tehnologia asigură apa și nutrienții necesari susținând în mod eficace creșterea și dezvoltarea plantelor, permițând în același timp stabilirea cu exactitate a programelor de irigare adaptate la nevoile culturilor, tipurilor de sol și condițiilor climatice. Optimizând utilizarea apei și a nutrienților, irigarea prin picurare oferă randamente mai mari, cu mai puține resurse.

    Toate aceste argumente fac ca sistemele de irigare prin picurare să fie cea mai bună soluție în viticultură. Astfel, irigarea viței de vie înseamnă adaptarea la schimbările climatice și cerințele pieții.

    Pe parcursul ultimelor decenii au avut loc schimbări semnificative la nivel mondial pe piața vinurilor, în special referitor la producția acestora. Deoarece producția de vin ajunge la niveluri mai ridicate de calitate și de producție, consecvența și efectele încălzirii globale devin tot mai evidente și severe, producătorii de vin examinează metodele tradiționale de cultivare a viței de vie.

    Având ca scop asigurarea investițiilor pe termen lung și pentru a asigura calitatea constantă a vinului, tot mai mulți producători de vin aleg să utilizeze metode moderne de irigat, cum ar fi irigațiile prin picurare.

    irigare prin picurare viticultura netafim

    Automatizarea sistemului de irigații permite deseori controlul eficace asupra furnizării de apă, astfel încât vița de vie să se poată dezvolta în parametri optimi, conform standardelor de calitate și de producție. Cunoscută sub numele de Deficit de irigare, această practică este concepută pentru a menține vița de vie în condiții de stres controlat și totodată pentru a crește calitatea strugurilor de vinificație.

    Această practică permite producătorilor de vin să controleze următoarele elemente:
    -Dimensiunea bobului de strugure;
    -Vegetația și lumina;
    -Disponibilitatea de a asimila prin fotosinteză;
    -Sănătatea viței de vie – în anumite stadii de dezvoltare ale rodului când vița de vie necesită apă și precipitațiile întârzie să apară, aceasta nu poate fi livrată decât printr-un sistem de irigații disponibil.

    Netafim oferă soluții avansate de irigare prin picurare în viticultură, soluții ce au fost dezvoltate în peste 20 de ani de experiență împreună cu proprietarii de vie și cercetători, ținând cont de climă și de tipul solului.

    Soluțiile Netafim de irigare prin picurare a viței de vie au dovedit că reduc costurile cu utilizarea apei, cresc calitatea culturii și garantează recolte consistente.

    Pentru mai multe informații, inclusiv despre costurile unui sistem de irigare prin picurare, vă recomandăm să luați legătura cu specialiștii Netafim România – Telefon: 021 318 69 90, 0747 338 783 sau 0747 338 783, sau pe e-amil: office@netafim.com.ro. Site-ul companiei este www.netafim.com.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi