• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prima țară care ia în calcul folosirea pădurilor în agricultură!

    agrointeligenta.ro

    O mișcare surprinzătoare este pusă la cale de una dintre cele mai mari puteri agricole ale lumii care deja a finalizat un proiect de lege prin care pădurile să aibă și întrebuințare agricolă.

    În premieră, fondurile forestiere vor deservi agricultura – în special zootehnia, apicultura și piscicultura din Rusia, potrivit unei inițiative depuse în Duma de stat pe 7 aprilie. 

    Rusia devine astfel prima țară care ia o astfel de decizie, adică de a legaliza și formaliza modul în care pădurile pot fi exploatate în scopuri agricole. Deocamdată, potrivit presei de la Moscova, este vorba mai ales de pășunatul în păduri, de construirea de grajduri, garduri, amplasamente agricole temporare, stupine sau exploatații piscicole. Nu este exclus, însă, ca în cadrul dezbaterilor ce vor urma, actul normativ să fie completat, chiar transformat total.

    Conform proiectului, fermierii și apicultorii care vor exploata agricol pădurile vor încheia contracte de închiriere cu cei care dețin fondurile silvice. Se pare că scopul declarat al acestei mutări-surpriză ar fi de a întări accesul la resurse al micilor întreprinzători, precum și de a consolida securitatea alimentară națională a Rusiei.

    Foto: conservationbytes.com

    Te-ar mai putea interesa

    După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”