• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un cioban s-a sinucis în județul Argeș. Gestul disperat ar avea legătură cu subvențiile de la APIA

    agrointeligenta.ro

    Sinucidere șocantă în județul Argeș. Mai mulți săteni din Sătic, comuna Rucăr, au urmărit, fără să-și dea seama, gestul disperat al unui cioban care și-a curmat zilele spânzurându-se cu o funie de căpăstrul unui măgar.

    Din primele informații, se pare că supărarea omului a plecat de la subvențiile de la APIA. Astfel, Constantin Anghel, în vârstă de 37 de ani, era din Ialomița și era angajat la o stână din Valea Largă. În urmă cu trei zile, bărbatul a fost bătut crunt de niște localnici pentru niște neînțelegeri privind mai multe oi dispărute și pentru care se așteaptă plata subvențiilor de la APIA.

    ”S-a speriat omul și s-a omorât că îi tot amenințau că îl omoară ei. Era un băiat muncitor, vai de capul lui. S-a speriat săracul. Banii ăștia iau mințile unora și mor oameni nevinovați”, au declarat martorii, potrivit rtv.net.


    Te-ar mai putea interesa

    Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură

    Ultimele știri

    APIA a început eliberarea adeverințelor pentru fermierii care vor subvențiile în avans Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Campania AgroReclamații, la MoldAgro Expo: Fermierii pot transmite direct sesizările pe care le au cu privire la autorități și partenerii comerciali! Zilele Horticulturii Bucureștene cu peste 120 de producători și expozanți, la USAMV Congresul Fermierilor la MoldAgro Expo 2026: Agricultorii, în dialog cu conducerile APIA și AFIR despre subvenții și proiecte de investiții cu bani europeni