• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carne de porc găsită în kebab. Consiliul central islamic elvetian: „Suntem şocaţi”

    agrointeligenta.ro

    Consiliul Central Islamic Elveţian (CCIS) s-a declarat şocat, după ce s-a descoperit carne de porc în mai multe eşantioane prelevate din 20 de kebab-uri comercializate în mai multe oraşe din ţară.

    „Analiza eşantioanelor relevă o proporţie foarte slabă” a cărnii de porc, de sub 0,1%, anunţă CCIS într-un comunicat citat de AFP.

    Organizaţia consideră că prezenţa cărnii de porc, al cărei cărui consum este interzis de religia musulmană, în kebab-uri elveţiene este rezultatul unor lacune în procesul de producţie.

    Mai exact, CCIS consideră că resturile de carne de porc găsite au intrat în contact cu kebab-uri prin instrumentele cu care acestea se pregătesc.

    Cu toate acestea, angajaţi CCIS se declară „şocaţi” de rezultatele studiului, efectuat în nouă oraşe elveţiene (Biel, Zurich, Winterthur, Basel, Luzern, Kreuzlingen, Lausanne şi Geneva).

    sursa: B1


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Caniculă urmată de vijelii și grindină. România intră sub influența unui nou episod de vreme severă Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei