• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Revin ploile! Ce anunță meteorologii pentru următoarele zile

    agrointeligenta.ro

    Meteorologii au emis o informare meteo valabilă pentru toată țara, care va intra în vigoare de joi până vineri dimineață, când se vor înregistra ploi însemnate cantitativ și intensificări ale vântului.

    Astfel, joi, 14 aprilie, precum și în noaptea de joi spre vineri, în cea mai mare parte a țării, vor fi intervale de timp în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată. Vor fi averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului și condiții de grindină. Ploile vor avea și caracter torențial, iar cantitățile de apă vor depăși local 15…20 l/mp și izolat, mai ales în zonele montane și deluroase, 40…50 l/mp.

    Vineri, 15 aprilie, ploile se vor restrânge treptat către estul țării și izolat se vor mai depăși 20 l/mp. La munte, trecător, vor fi precipitații mixte.

    Vântul va avea intensificări în majoritatea regiunilor. În centru, sud și est se vor depăși, local, viteze de 50…60 km/h, iar pe crestele montane vor fi rafale de peste 90 km/h.

    13020525_1719351378354117_1077565537_n

     

    Starea de vegetaţie a culturilor agricole

    Regimul hidro-termic din aer şi sol favorabil va determina desfăşurarea normală a proceselor de creştere şi dezvoltare ale culturilor de câmp şi pomi-viticole în cea mai mare parte a ţării.

    Totodată, ritmurile vegetative ale plantelor vor putea fi intensificate, în special pe terenurile cu o bună aprovizionare cu apă a solului. Cerealierele de toamnă (orz şi grâu), în funcţie de data semănatului şi agrotehnica aplicată se vor afla la înfrăţire (60-100%) şi alungirea paiului (10-100%), cu o stare de vegetaţie a culturilor în general bună şi medie. La cultura de rapiţă se va înregistra înfrunzirea (10-18 frunze), alungirea tulpinii (30-100%), precum şi apariţia inflorescenţelor şi înflorirea (10-50%).

    În plantaţiile pomicole, speciile de sâmburoase (cireş, piersic, vişin, cais) vor parcurge fazele de legare a rodului şi înfrunzire, iar seminţoasele, dezmugurirea, butonizarea şi înflorirea. La viţa de vie din aproape toate podgoriile se vor semnala înmugurirea, dezmugurirea şi local, începutul înfrunzirii.

    Culturile de floarea-soarelui şi porumb semănate până în prezent, vor parcurge primele faze de vegetaţie, respectiv germinare-răsărire (10-100%), continuându-se totodată lucrările de semănat.

    Sfecla de zahăr îşi va continua fazele incipiente de vegetaţie (germinarerăsărire), iar la soiurile timpurii de cartof va fi posibilă declanşarea fazei de încolţire şi răsărire.

    Te-ar mai putea interesa

    Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția

    Ultimele știri

    Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor! O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Se cultivă sau nu OMG-uri în Ucraina? Răspunsul oficial al reprezentanților sectorului Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri