• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oierii în doliu. Liderul Marcel Andrei a încetat din viață. Dumnezeu să îl odihnească în pace!

    agrointeligenta.ro

    Cel mai cunoscut și cel mai apreciat apărător al drepturilor ciobanilor și crescătorilor de animale din România, Marcel Andrei, a încetat din viață marți seară. Marcel Andrei, cel care a fost președintele sindicatului crescătorilor de ovine și de caprine, nu a încetat până în ultima clipă să se lupte pentru ca fermierii să își primească subvențiile, să poată să își pășuneze animalele și, cel mai important, să fie respectați.

    Marcel Andrei a trecut în neființă în seara zilei de marți, 19 aprilie. Un prieten apropiat acestuia a făcut anunțul chiar pe pagina de Facebook a lui Marcel Andrei. ”Domnul Marcel Andrei – președinte al asociației crescătorilor de ovine a decedat în această seară. Dumnezeu să îl odihnească în pace”, se arată în anunț.

    Crescătorul sibian Marcel Andrei s-a făcut remarcat în ultimii ani prin activitățile pe care le-a desfășurat din postura de Preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de Ovine din judeţul Sibiu și apoi din cea de președinte al Sindicatului Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine. A fost liderul care s-a implicat în organizarea celor mai mari proteste ale fermierilor din România, ultimul dintre ele, cel din decembrie, a reunit circa 8.000 de fermieri care au luat cu asalt Parlamentul României. În urma acțiunii, oierii au reușit să obțină abrogarea unor prevederi din Legea vânătorii prin care li se limita numărul de câini la turmă și pășunatul între 6 decembrie și 24 aprilie.

    Cea mai mare supărare însă pe care poate a avut-o Marcel Andrei a fost un litigiu cu APIA și DNA care, în final, săptămâna trecut s-a transformat într-o trimitere în judecată, fermierului cerându-i-se să restituie statului subvenții totale de circa 450.000 de lei.

    Agrointeligența este alături de familia domnului Marcel Andrei, unul dintre fermierii la care mereu am găsit răspunsuri, cu ajutorul căruia am reușit să informăm corect cititorii și să prezentăm obiectiv și corect problemele oierilor. Trecerea în neființă a domnului Andrei este o pierdere imensă pentru agricultura românească! Dumnezeu să îl odihnească în pace!

    Foto: www.oradesibiu.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri!

    Ultimele știri

    Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi