• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA cheamă fermierii la centre: ”Au mai rămas DOAR 20 de zile!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) face un apel către toți fermierii să se prezinte la centrele de care aparțin. Funcționarii lucrează în paralel la finalizarea plăților aferente anului 2015 și la preluarea cererilor unice de plată pentru anul 2016, iar agenția de plăți trage un semnal de alarmă privind faptul că au mai rămas doar 20 de zile în care se pot depune cereri pentru subvenții fără penalizare. 

    APIA informează fermierii că au mai rămas doar 20 zile până la data limită de depunere a cererilor unice de plată, fără penalități. După data de 16 mai, cererile unice de plată mai pot fi depuse în termen de 25 de zile calendaristice, cu o reducere de 1% pentru fiecare zi lucrătoare a sumelor la care fermierul ar fi avut dreptul dacă cererea unică de plată ar fi fost depusă până la data de 16 mai.

    “Având în vedere că vine perioada sărbătorilor de Paște și a faptului că în această perioadă funcționarii APIA lucrează în paralel la finalizarea plăților aferente anului 2015 și la preluarea cererilor unice de plată pentru anul 2016 facem un apel către toți fermierii care nu s-au prezentat până la această dată la centrele locale/centrul județean să își finalizeze cât mai urgent partea de identificare și de obținere a documentelor de la primării și să se prezinte cât mai repede la noi. Chiar dacă există posibilitatea depunerii cererilor până la 10 iunie, cu penalități, APIA Bihor depune toate eforturile pentru a prelua cererile fără penalități. Doresc să apreciez efortul reprezentanţilor UAT – urilor de susţinere a fermierilor adresându-le rugămintea ca şi în următoarea lună să facă tot ce le stă în putinţă pentru a elibera adeverinţele şi a viza toate documentele necesare astfel încât să poată depune cererile de plată fără penalități.”, a transmis Florian Pavel, director executiv APIA Centrul Judeţean Bihor.


    Te-ar mai putea interesa

    Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile!