• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Andrei Butaru, schimbat de la șefia ANSVSA. Noul președinte: Radu Roatiș Chețan

    agrointeligenta.ro -

    Andrei Butaru a fost schimbat din funcția de președinte al Autorității Naționale Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA). Decizia a fost publicată astăzi, marți – 26 aprilie în Monitorul Oficial, odată cu numirea la șefia Autorității a lui Radu Roatiș Chețan (foto), care a mai deținut funcția și până în 2012.

    Andrei Butaru nu va pleca însă din ANSVSA, ci a primit funcția de vicepreședinte cu rang de subsecretar de stat al Autorității.

    Radu Roatiș Chețan a mai deținut funcția de președinte al ANSVSA cu rang de secretar de stat fiind eliberat din funcție în mai 2012, după picarea Guvernului condus de Mihai Răzvan Ungureanu. La scurt după, mureșeanul a primit un mandat (1 iulie 2012 – 30 iunie 2016) în boardul de conducere al Agenţiei Europene pentru Siguranţa Alimentelor (EFSA).

    Foto: www.zi-de-zi.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Noile reguli fiscale și sancțiuni legale pentru persoanele fizice și juridice din 2026 Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie Controale la stâne! Ciobanii iau amenzi pentru pășunatul neautorizat și depășirea numărului maxim de câini

    Ultimele știri

    Efectivul de vaci care poate asigura salariul minim pe economie pentru o familie de fermieri – calcul Lege nouă la APIA, promulgată de Președinte: Nu ești fermier cu animale, nu mai primești subvenția pe pășune! Prognoza meteo – ianuarie 2026. Cum va fi vremea în prima lună a anului viitor