• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Conferință de presă la APIA, mâine, joi – 28 aprilie

    agrointeligenta.ro -

    Directorul General al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, Ioan Merca va susţine mâine, joi, 28 aprilie, o conferinţă de presă la sediul instituției, începând de la ora 15.00.

    Temele anunțate pentru conferința de presă sunt de maxim interes pentru fermieri. Astfel, directorul APIA va vorbi despre plățile finale aferente Campaniei de cerere unică 2015, dar și despre campania de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2016.

    Vă reamintim că potrivit ultimei comunicări oficiale a APIA, până vineri, 22 aprilie, se raportaseră plăți aferente Campaniei 2015, pentru schemele din sectorul vegetal, în sumă totală de 1.295.552.050 lei (293,27 milioane euro) pentru un număr de 686.337 beneficiari, din care Ajutoarele Naționale Tranzitorii în sectorul vegetal (ANT 1) reprezintă 270.683.527,54 lei (61,27 milioane euro).



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără”

    Ultimele știri

    Un saivan ce adăpostea peste 200 de animale s-a prăbușit sub greutatea zăpezii Dosar penal pentru îngrășăminte și pesticide cu termenul de valabilitate expirat 65 de oi gestante au fost furate într-o fermă. Proprietarul stânei, ademenit de hoți într-o pădure Studiu: Prețurile la mâncare, mai mari în România decât în Spania, Italia, Portugalia sau Grecia Reuniunea oierilor din Federația Romovis a avut loc cu participarea președintelui ASAS, Florin Stănică