• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Viespea semințelor de prun și monilioza, dușmanii livezilor! Iată ce tratamente fitosanitare trebuie aplicate la final de aprilie!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Oficiul Fitosanitar Judeţean Sibiu recomandă efectuarea tratamentului fitosanitar la cultura de prun împotriva agenţilor de dăunare: viespea semințelor de prun – (Eurytoma schreineri), păduchi de frunză (Aphis sp.), monilioza (Monilinia laxa) și pătarea roșie (Polystigma r.)

    Tratamentul este curativ pentru dăunători, iar pentru bolală este preventiv şi curativ.

    Pentru combaterea agenţilor de dăunare, se recomandă utilizarea unei variante cu produse de protecţie a plantelor:

    1. Calypso 480 SC 0,02% + Dithanem 45 0,2% sau

    2. Karate Zeon 0,015% + Topsin 70 WDG 0,07% sau

    3. Fastac 10 EC 0,02% + Captan 80 WDG 0,15% sau

    4. Pyrinex Quick 0,1 % + Rovral 500 SC 0,1% + Folpan 80 WDG 0,2%

    Perioada optimă de tratament: 27 – 30 aprilie 2016


    Te-ar mai putea interesa

    Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!