• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fost secretar de stat în MADR, noul director adjunct al AFIR

    agrointeligenta.ro

    Un fost secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a fost numit director general adjunct în cadrul Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Noua desemnare a fost deja oficializată și a fost actualizată inclusiv lista noii conduceri pe site.

    Numele nou care figurează în organigrama de la AFIR este cel al Simonei Man, cea care până de curând a făcut parte din echipa ministrului agriculturii Achim Irimescu în calitate de secretar de stat. Contactată telefonic de către reporterii Agrointeligența, Simona Man a confirmat că deține o nouă poziție însă nu a dorit să facă mai multe declarații, precizând că este încă prea devreme.

    Simona Man

    Încă de la plecarea sa din MADR, pe 28 aprilie, Simona Man a arătat că intenționează să rămână aproape de sectorul agricol. ”Doresc să asigur pe toată lumea că și din afara spațiului Executiv voi fi în continuare preocupată de problemele ce țin de domeniul agriculturii și dezvoltării rurale. Voi urmări cu atenție evoluția proiectelor la care am lucrat împreună cu colegii mei din minister și mă voi asigura că ele vor fi duse la bun sfârșit”, a postat în acea zi fostul secretar de stat la Agricultură.

    Potrivit site-ului AFIR, Simona Allice Man, prin funcția de director general adjunct Plăți și Administrativ va asigura coordonarea desfăşurării activităţii direcţiilor și serviciilor din subordine, va aviza corespondența direcţiilor din subordine cu instituţii şi organisme implicate în implementarea tehnică şi financiară a măsurilor din cadrul Programelor implementate de AFIR.

    În prezent, alături de Simona Man, conducerea AFIR este asigurată de Eugen Popescu – director general, în timp ce alte două posturi de director general adjunct sunt vacante, inclusiv cel responsabil de subvențiile fermierilor ce se plătesc din fonduri europene.


    Te-ar mai putea interesa

    Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale!

    Ultimele știri

    APIA a început eliberarea adeverințelor pentru fermierii care vor subvențiile în avans Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Campania AgroReclamații, la MoldAgro Expo: Fermierii pot transmite direct sesizările pe care le au cu privire la autorități și partenerii comerciali! Zilele Horticulturii Bucureștene cu peste 120 de producători și expozanți, la USAMV Congresul Fermierilor la MoldAgro Expo 2026: Agricultorii, în dialog cu conducerile APIA și AFIR despre subvenții și proiecte de investiții cu bani europeni