• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noua strategie de plată a subvențiilor la APIA

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Accelerare. Acesta este cuvântul folosit de către noul director al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, Florin Faur cu privire la plata subvențiilor agricole aferente anului de cerere 2015.

    ”Primul lucru pe care îl fac în calitatea mea de director general al APIA este să-mi salut colegii. În scurt timp o să am Colegiul Director pentru a discuta puțin cu colegii și a le prezenta care sunt elementele manageriale pe care le iau în calcul în perioada imediat următoare, la mine asta însemnând practic instant, de când am intrat în instituție. De asemenea, doresc extrem de rapid, nu vreau să pierd extrem de mult timp în a crea urgent pe fiecare direcție un fel de plan, să văd fiecare, obiectele pe rol, responsabili, termeni, eventualele probleme pentru a sprijini managerial rezolvarea lor. Așa e normal în momentul în care preiei un mandat: în primă fază se face un fel de poză a momentul cu elementele pe rol, managerial vorbind. Sunt la curent cu elementele în ceea ce privește efectuarea plăților către fermieri, vin de la un județ ( a fost directorul APIA Timiș – n.r.) și tot timpul am fost la curent cu stadiul plăților, chiar și naționale, pentru că nu m-am uitat strict la județul meu. Tot timpul am urmărit să vedem și comunicatele Centralului pe plățile la nivel național”, a explicat Florin Faur care este strategia sa pentru perioada imediat următoare pentru a soluționa blocajele din sistemul de plăți.

    ”Este puțin prematur să evaluez activitatea fostei conduceri, am nevoie măcar de 24 de ore să răspund la asta foarte profesionist. În mod evident vă spun cu certitudine faptul că, colegii mei așa cum îi cunosc, la nivel expertizei pe care o au, au făcut tot ce au putut. Probabil prezența mea aici are în spate ideologia de experiență în plus, vizavi de un mandat anterior și o accelerare a lucrurilor. În mod evident luăm în calcul accelerare lucrurilor cu respectarea tuturor cerințelor, nu se pune problema altfel”, a mai declarat noul director al APIA pentru Agrointeligența.

    Te-ar mai putea interesa

    Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția

    Ultimele știri

    Mai multe mameloane, mai mulți purcei? Genele care pot influența performanța scroafelor Viței furați dintr-un grajd din Alba. Fermierul a făcut propria anchetă și și-a recuperat singur animalele! UE va opri importurile de carne de vită din Brazilia. Urmează carnea de pasăre și mierea? Criză agricolă: șapte fermieri renunță în fiecare zi la exploatații! Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți