• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CODUL GALBEN, actualizat de meteorologi. Iată lista celor 21 de județe afectate de ploi și vânt puternic

    agrointeligenta.ro

    Numărul județelor afectate de codul galben de precipitații și vânt puternic a ajuns la 21 după ce Administrația Națională de Meteorologie a actualizat avertizarea de vreme rea. Nici în zilele următoare nu vom scăpa de precipitații în zonele indicate de meteorologi, dar aceștia estimează că temperaturile vor mai crește cu câteva grade, rămânând însă sub media lunii mai până la finele săptămânii.

    În Dobrogea, estul Munteniei şi sudul Moldovei continuă să plouă şi vor mai fi cantităţi de apă de 15…20 l/mp. La munte, în special la altitudini de peste 1700 m, precipitaţiile vor fi şi sub formă de ninsoare, iar în zona Carpaţilor Meridonali şi de Curbură se vor cumula în jurul a 10 l/mp. În zonele atenţionate, vântul va avea intensificări temporare cu viteze de 55…65 km/h, iar pe crestele montane rafalele vor depăşi 70 km/h.

    Clipboard01

    Foto: Facebook.com/Severe Weather Romania – Lucian Sebastian


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii