• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FERMA PLUTITOARE: A fost lansat cel mai mare vas destinat transportului de animale vii

    agrointeligenta.ro

    Compania australiană Wellard Limited a lansat recent cel mai mare vas din lume special construit pentru transportul animalelor vii.

    Uriașul vapor denumit de presa internațională ”Ferma plutitoare” poate să ”găzduiască” 20.000 de bovine și 75.000 de ovine în cele mai bune condiții posibile pentru transportul pe care Wellard Limited îl face mai ales către țările arabe sau cu destinația China.

    MV Ocean Shearer, așa cum se numește vasul nou lansat, are un cost de 90 de milioane de dolari și, potrivit Wellard Limited, va crește nivelul exporturilor efectuate de către companie cu cel puțin 50%.

    7367684-3x2-940x627

    ”Cu o suprafață de 23.500 de metri pătrați capacitate se pot transporta 20.000 de capete de bovine sau 75.000 de ovine, sau o combinație pe măsură din ambele specii. Odată alimentat, vasul poate să parcurgă fără oprire 18.000 de mile și are una dintre cele mai mari viteze din industrie. În privința capacității de depozitare, aceasta atinge 3.000 de tone”, potrivit oficialilor companiei australiene.

    Un alt aspect important asupra căruia s-a concentrat investiția este mediul oferit animalelor transportate. Acestea beneficiază de ventilație, de un sistem performant pentru apă proaspătă și alte facilități.

    Ocean Shearer urmează să efectueze primul transport de animale vii din Australia în China în cursul acestui an.

    Foto: www.abc.net.au

    Te-ar mai putea interesa

    Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Cezar Gheorghe: „Statul trebuie să prioritizeze cererea românească și să protejeze piața cerealelor” Tradiția și munca duc vinul românesc în legendă. Poveste de la Beciul Domnesc pentru Campioni pe teren Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă! Mihai Moraru, Agro-Est Muntenia, despre amenzile Consiliului Concurenței: ”S-a găsit forma prin care adevărații vinovați să plătească mai puțin” Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație”