• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii au dreptul să știe ce se întâmplă cu plata subvențiilor!

    agrointeligenta.ro

    Noul șef al APIA, Florin Faur, a declarat astăzi că intenționează să organizeze săptămâna viitoare o întâlnire cu reprezentanții fermierilor pentru a elimina incertitudinea referitoare la termenele de plată, dar și pentru a răspunde punctual la problemele ridicate de aceștia.

    „Îmi propun săptămâna viitoare să am o întâlnire cu reprezentanții legali ai fermierilor, vreau ca eu să vin în întâmpinarea dânșilor, și am se le fac o invitație, bineînțeles după ce mă consult și cu Ministerul Agriculturii, probabil miercuri sau joi. Știu că fiecare își dorește să afle ceea ce se întâmplă, este absolut normal, dar în prealabil aș vrea să primesc și întrebări pe e-mail ca să putem discuta punctual pentru că nu aș vrea să avem discuții de tip ‘bla-bla’. De aceea, am luat în calcul relaționarea cu reprezentanții legali ai fermierilor, pentru că este un drept al oamenilor să știe ce se va întâmpla de o manieră cât mai certă. De fapt, aceasta este problema la ora actuală: este o anumită incertitudine, nu că nu se vor plăti fondurile, pentru că este clar că se vor plăti, ci când se vor plăti„, a precizat directorul general al APIA.

    Florin Marius Faur a fost numit, săptămâna trecută, prin ordin al ministrului Agriculturii, director general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), în locul lui Ioan Merca, pentru a accelera plata subvențiilor europene și naționale. Acesta a condus APIA Timiș din 2006, însă a mai deținut și șefia APIA, între anii 2010 și 2012, având experiență în gestionarea fondurilor europene.

    Sursa: Agerpres.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Mesaje de Paște fericit 2026. Cele mai frumoase urări de Învierea Domnului Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui