• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Moțiunea simplă pe agricultură va fi dezbătută luni în Camera Deputaților. Votul final se dă marți

    agrointeligenta.ro -

    Moțiunea simplă pe agricultură depusă de PSD și ALDE urmează să fie dezbătută luni în plenul Camerei Deputaților, urmând ca votul final să fie dat marți.

    Moţiunea simplă „Cel mai mare dezastru în agricultura românească din perioada post-decembristă” îndreptată împotriva ministrului Agriculturii, semnată de 84 de parlamentari PSD şi ALDE, va fi dezbătută luni, la ora 16:00, în plenul Camerei Deputaţilor, urmând ca votul final să fie dat marţi, potrivit hotărârii Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor.

    Iniţiatorii susţin că “în decursul anilor trecuţi Guvernul Ponta a reuşit să aducă agricultura şi industria alimentară pe unul dintre primele locuri în economia românească”, iar actualul ministru al agriculturii Achim Irimescu are ca “preocupare zilnică” distrugerea “acestui sistem performant pe care l-a parazitat”.

    “Preocuparea zilnică a acestui ministru este de a distruge câte ceva din sistemul performant pe care l-a paralizat, fără a construi absolut nimic. Trecând peste declaraţiile halucinante ale domnului Irimescu, prin care a nenorocit fermierii şi investitorii români din sectorul alimentar sau uneori au stârnit râsul unei ţări întregi, acţiunile şi inacţiunile ministrului Irimescu afectează siguranţa naţională, prin ameninţarea securităţii alimentare a României”, susţin semnatarii moţiunii simple.

    PSD şi ALDE susţin că Achim Irimescu trebuie să plece „pentru a nu desfiinţa din economia României întreg sectorul agro-alimentar” şi pentru a nu-i transforma pe români în „cerşetorii Europei”, potrivit textului moţiunii.

    Iniţiatorii fac trimitere la “derapajele grave” din agricultură privind neacordarea plăţilor directe, blocarea proiectelor de investiţii în domeniul irigaţiilor, precum şi managementul deficitar al Ministerului Agriculturii şi instituţiile din subordinea acestuia, susţinând că de la actualul ministru au auzit “doar scuze şi motivaţii despre cum nu se poate sau de ce nu se poate să facă treabă”.

    “De fapt, pe lângă episoadele halucinante privind declaraţiile politice, se observă cert că nu ştie ce şi cum să facă nimic”, mai susţin semnatarii moţiunii.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Ucraina revin la culturile ”clasice” care le aduc profit Fermieri, verificați conturile! APIA a virat banii pentru subvenții Îngrijirea narciselor după ofilirea florilor. Lucrări de tăiere, replantare, înmulțire

    Ultimele știri

    Nicuşor Dan despre cerealele ucrainene care au intrat pe piață: ”Autorităţile fiscale româneşti sunt de vină” ”Există riscul ca procedura să fi fost viciată”. Ministrul Mircea Fechet – explicații după eșecul Rabla Tractoare Subvenții mai ușor de accesat pentru micii fermieri. Un nou pachet de simplificare a PAC