• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avertizare ANM: Urmează ploi însemnate, de până la 30-40 de litri pe metru pătrat!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Meteorologii au emis astăzi o informare meteorologică valabilă în intervalul 12 mai, ora 18 – 13 mai, ora 21 de instabilitate atmosferică accentuată. 

    În intervalul menţionat, vor fi perioade în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată, conform unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

    Vor fi averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi condiţii de grindină. Astfel de fenomene îşi vor face apariţia la începutul intervalului îndeosebi în sud-vestul ţării şi la munte, în noaptea de joi spre vineri (12/13 mai) în majoritatea regiunilor, iar vineri (13 mai) cu precădere în Moldova, Maramureş şi în zona montană. Cantităţile de apă vor depăşi local 15…20 l/mp şi izolat 30…40 l/mp.

     Pe parcursul zilelor de sâmbătă şi duminică, instabilitatea atmosferică va fi accentuată în regiunile intracarpatice, la deal şi la munte.

    Această știre va fi actualizată pe măsură ce apar noi informări sau avertizări din partea ANM.

     


    Te-ar mai putea interesa

    De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”

    Ultimele știri

    ANM schimbă prognoza: caniculă, nopți tropicale și vijelii în mai multe județe Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului românesc crește, în timp ce exporturile UE pornesc cu stângul Fosforul – element central în nutriția plantelor. Două produse speciale pentru înființarea culturilor de toamnă Recolta mare la rapița LID Invicto l-a convins pe deplin pe fermierul Marian Popa să aleagă hibrizii Lidea Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”