• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un miliard de euro! Anunțul ministrului Achim Irimescu despre plata subvențiilor pentru fermieri

    Roxana Dobre -

    Plata integrală a subvențiilor îi preocupă în această perioadă pe majoritatea fermierilor care afirmă că acestea au întârziat nejustificat de mult. Numărul fermierilor care reclamă că încă nu au primit nici un euro din subvențiile pe anul 2015 este în continuare unul mare. Agricultorii își varsă nemulțumirile pe internet, prin postări și comentarii furioase.

    Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a explicat astăzi că plățile au început în 8 aprilie iar în prezent Agenția de Plăți și Intervenție în agricultură (APIA)  a ajuns să plătească, cu avansurile, 600 de milioane. Dar rămâne de achitat fermierilor încă un miliard de euro.

    Mai avem un miliard. Din 12 mai a început practic Plata Verde (Plata pentru practici agricole benefice pentru climă și mediu sau înverzirea cum mai este cunoscută de fermieri n.r), care reprezintă 530 de milioane din miliardul acesta, de azi (vineri – n.r.) pleacă ordine de plată către Trezorerie pentru 41.000 de fermieri. Vestea bună e că Plata Verde va ajunge mult mai rapid, procedurile sunt scurtate datorită faptului că am plătit în avans ce s-a plătit din 8 aprilie, deci ciclul este mult mai scurt”, a explicat ministrul agriculturii la emisiunea ”După 20 de ani”, difuzată de Pro Tv.

    Acesta a mai spus că anul 2016 a fost unul atipic în privința plăților APIA iar procedurile au fost îngreunate de  complexitatea noi politici agricole comune.

    ”Că veni vorba de subvenții, nu pot să nu menționez că sunt cauze obiective și subiective pentru întârzierea lor. Legal, termenul e 1 decembrie-30 iunie. În anii anteriori începea undeva la jumătatea lui februarie și până la începutul lui mai se finalizau plățile. Întârzierea s-a datorat complexității noi politici agricole comune, de exemplu regulamentele s-au adoptat în 2013-2014, dar noi trebuia să avem modulul de calcul al plăților măcar cu 6 luni înainte, adică înainte de 16 octombrie, când au început plățile în avans. Or, furnizorul de soft, Siveco, a primit comanda abia la sfârșitul lui august 2015, deci nu a mai avut termenul acela de 6 luni la dispoziție. De aceea, noi am lucrat în paralel cu agenția și cu cel care făcea softul. Asta e una dintre explicații. Mai e și complexitatea noi politici agricole comune. Înainte aveam o singură plată, pe suprafață, acum avem 5 componente. Nu a apărut peste noapte dar a necesitat pregătire. În 2 luni nu se putea face ce nu s-a făcut în 6 luni”, a mai spus ministrul.


    Te-ar mai putea interesa

    Ultimele zile de plăți la APIA. Lista completă a subvențiilor ce se achită până la finalul lunii Veste bună de la ANSVSA pentru toți crescătorii de animale din România Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii”

    Ultimele știri

    În urma articolului Agrointeligența, Guvernul va amâna obligația micilor fermieri de a trece la e-Factura Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea” Fermierii sunt în alertă! S-a confirmat primul focar de dermatoză nodulară contagioasă a bovinelor în Franța