• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANUNȚ în Parlament! Ce plăți APIA vor fi finalizate până SĂPTĂMÂNA VIITOARE!

    Roxana Dobre -

    1,123 miliarde de euro a plătit APIA începând de anul trecut și până în prezent, cu tot cu avansul acordat în 2015, a susținut ministrul agriculturii Achim Irimescu astăzi în Parlament la dezbaterea moțiunii de cenzură depusă de 84 de parlamentari PSD şi ALDE intitulată sugestiv „Cel mai mare dezastru în agricultura românească din perioada post-decembristă”.

    Achim Irimescu a precizat că plățile continuă într-un ritm alert, urmând ca săptămâna acesta să se finalizeze plata pe înverzire și cea pentru zone defavorizate astfel încât din 25 mai să poată da drumul banilor așteptați de crescătorii de animale.

    Din data de 11 mai a început emiterea de OP-uri pentru înverzire iar în cel mai scurt timp urmând să fie plătite peste 530 de milioane de euro. Până în acest moment sunt emise OP-uri de 211 milioane pentru 509.ooo beneficiari pe plata de înverzire care, cum am spus, are un total de 530 de milioane de euro. Deci având în vedere că procedurile acum se desfășoară foarte rapid pentru că s-a mai trecut prin verificarea administrativă prin modulul de plată avem speranța că până săptămâna viitoare se vor finaliza plățile pe partea de înverzire și pe Măsura 13. În plus trebuie precizat că suntem în termen în ceea ce privesc plățile pentru zona animală”, a subliniat ministrul.

    Achim Irimescu a făcut aceste declarații în Parlament unde a venit să se apere și să explice parlamentarilor care sunt progresele pe care le-a înregistrat de când a preluat portofoliul. Mâine, aleșii  se vor reuni din nou pentru a vota moțiunea.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Radu: În Franța, în nord-est, am văzut cultivat porumbul numai cu irigații, deși este o zonă bogată în ploi Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România Cioban arestat după ce a intrat cu oile pe terenul unui fermier și i-a distrus cultura agricolă

    Ultimele știri

    Seamănă grâu! Profită maxim în 2025! Fereastra perfectă este Acum — nu o rata! Avans APIA 2025. Secretarul de stat Emil Dumitru a anunțat numărul fermierilor care au luat prima tranșă din subvenții ANSVSA: România nu are focare active de gripă aviară. Măsuri obligatorii pentru crescătorii de păsări