• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sera de flori de la Poplaca – afacerea cu care doi bucureșteni și-au propus să iasă la pensie. Și planul le merge strună, la fel ca vânzările!

    agrointeligenta.ro

    Soții Nicoleta și Dan Vasile sunt doi bucureșteni care au renunțat la viața agitată a Capitalei și au hotărât să se mute în Sibiu pentru a-și deschide o seră de flori. Au renunțat la joburile bine plătite din București pentru a avea parte de liniște și pentru a-și pune pe picioare o afacere.

    La câțiva kilometri de Sibiu, în Poplaca, se află „Sera de flori – Camelia’s” a celor doi soți, care întotdeauna și-au dorit să aibă o afacere în agricultură. Dar cum asta nu le-a ieșit prea bine, s-au orientat spre flori. Acum e cam goală sera, pentru că au vândut 90% din tot ce au avut, dar se pregătesc deja pentru sezonul de toamnă. Anul acesta a fost unul bun și au mărit producția de șase ori, iar vânzarea s-a făcut mult mai repede decât ar fi estimat aceștia că se va întâmpla.

    „Sperăm ca anul viitor să fie mult mai bine, dar noi nu ne așteptam ca atât de mulți oameni din Sibiu să vină aici să cumpere flori, noi eram pregătiți să facem distribuție, dar ne-am trezit că toți oamenii vin aici. Când e sezonul avem câte 150 de clienți zilnic, se blochează parcarea. Cred că ne-am găsit ocupația să ieșim la pensie”.

    Continuarea articolului cu poze spectaculoase pe www.turnulsfatului.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi

    Ultimele știri

    Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat! Președintele României a promulgat legea subvenției de 15 euro pe familia de albine! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cum economisesc fermierii bani la motorină și îngrășăminte: strategia Agricover Commodities Consiliul Concurenței: România are cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din UE!