• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Cioloș – după ce moțiunea pe Agricultură a trecut de Cameră: O să am o discuție cu ministrul și voi lua o decizie

    agrointeligenta.ro -

    Premierul Dacian Cioloș a afirmat astăzi, joi, că va avea o discuție cu ministrul Achim Irimescu, după ce în Camera Deputaților a trecut moțiunea simplă pe Agricultură.

    ”O să am o discuție cu dânsul (cu Achim Irimescu — n.r.) și voi lua o decizie în perioada imediat următoare, după o evaluare pe care o să o fac eu. După cum știți (…), nu există o obligație din partea premierului de a demite ministrul respectiv. Există un angajament atunci când moțiunea a trecut ca acele elemente care erau prevăzute în moțiune — elemente de decizie sau elemente foarte practice — să fie luate în considerare de Guvern”, a afirmat premierul, într-o conferință de presă la Guvern.

    Cioloș a adăugat că problema subvențiilor în agricultură se afla în atenția sa înainte de a se dezbate moțiunea și a explicat că o întârziere la plata acestora a existat ”practic în toate statele membre, pentru că e primul an în care se aplică noua politică agricolă comună și deciziile privind calendarul de plată a acestor subvenții a depins de rapiditatea cu care s-au luat sau nu anumite decizii de repartizare a fondurilor pentru anul trecut”.

    Sursa: Agerpres



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Veste bună pentru fermierii care nu au încasat subvențiile de la APIA! Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă

    Ultimele știri

    Harta zăpezii în România. ANM a anunțat ce se întâmplă cu vremea în următoarele zile Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne