• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii ÎNGENUNCHIAȚI de ANAF. Ce i-au cerut premierului Cioloș!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Taxele și impozitele impuse de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) fermierilor i-a adus pe aceștia la sapă de lemn. Cu subvențiile întârziate dar cu decizii de impunere din partea organelor fiscale agricultorii spun că au ajuns la capătul puterilor. Dar liderii acestora nu stau cu mâinile în sân.

    Este cazul oierilor care au trimis recent o adresă premierului Dacian Cioloș în care i-au prezentat modul în care ANAF înțele să interpreteze legea, acțiuni ce vor duce în final la falimentarea fermierului român și o diminuare drastică a șeptelului de ovine. ”În urma demersurilor făcute de către conducerile LAPAR, Romovis, Proovis, Dobrogea, Ministerul Finanțelor prin ANAF a transmis în  teritoriu o notă prin care solicită Direcțiilor Județene ale Finanțelor Publice să organizeze întâlniri cu fermierii. Este pentru prima dată când se întâmplă după 90′ în România o  astfel de acțiune”, ne-a transmis Ionică Nechifor, secretar general Romovis.

    Vă prezentăm integral și documentul cu punctele dezbătute în întâlnirea Guvern  – Ministerul Finanțelor – LAPAR și ROMOVIS .

     

    guv.1

    guv.2

    guv.3


    Te-ar mai putea interesa

    Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Plăți în avans pentru fermierii care au depus deja cerere de subvenții la APIA Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont O fermă de animale este scoasă cu totul la vânzare din cauza unei datorii la bancă Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă