• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fânul, o afacere pentru fermierii din Germania. Uite cu ce preț vând baloții în acest an

    agrointeligenta.ro -

    Fermele din Germania pun mare preț pe recolta de fân. Au și de ce: la nivel național funcționează o veritabilă piață în care agricultorii pot să valorifice producția ”ambalată” în baloți mari și vândută la tonă.

    O nemulțumire a fermierilor nemți este că anul acesta, prețul fânului a început să scadă. S-a terminat deja primul cosit al pășunilor, deci și oferta este una mai mare. În unele zone s-a finalizat chiar și a doua coasă, astfel că de la 134,48 de euro/tonă – prețul din luna mai, prețul baloților de fân a coborât acum la 129,95 euro/tonă – preț mediu la nivel național, potrivit unei analize de piață realizată de jurnaliștii publicației germane Agrar Heute.

    Cel mai bun preț pentru baloți îi obțin producătorii din Renania-Palatinat, land în sud-vestul Germaniei, unde fânul se vinde cu 173 de euro/tonă. La capătul opus al bursei se află fermierii din Saxonia care vând, la mijlocul lunii iunie, cu doar 75 de euro/tonă.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier care își uda varza cu apă din Dâmbovița – săltat din câmp! Comunitatea din Lungulețu se revoltă! Raport USDA – iulie 2025: prețul grâului după noile estimări la recoltele din Ucraina și Rusia Mălaiul românesc produs de fermierul Vasile Balcan a început să fie comercializat în magazinele Carrefour

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură