• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Big Bud este cel mai mare tractor de fermă din lume

    agrointeligenta.ro

    Are 9 metri lungime, 6 lăţime şi 900 de cai putere. ”Marele Bud 747” (Big Bud 747), aşa cum este cunoscut cel mai mare tractor din lume, a fost construit în 1977 în SUA şi este încă funcţional, spre mândria fermierilor americanilor care au înscris utilajul în Cartea Recordurilor, după ce s-a stabilit că atunci când are plinul făcut, ”monstrul” cântăreşte 50 de tone!

    Marele Bud a fost construit în Montana, de către Ron Harmonn şi echipa de la Northern Manufacturing, fiind comandat de către fraţii Rossi pentru ferma lor de bumbac din Bakersfield, California. Principalul scop pentru care a fost creat utilajul a fost aratul terenului deţinut de Rossi, ”muncă” pentru care a şi fost folosit de-a lungul a peste 11 ani, până când tractorul a fost vândut unei alte ferme din Florida.

    În 1997, la ”vârsta” de 20 de ani, cel mai mare tractor din lume s-a întors în Montana, la ferma fraţilor William, unde a reuşit perfomanţa de a ara cu un plug de 25 de metri.

    Echipat cu cauciucuri speciale customizate de către United Tire Company din Canada, Marele Bud poate ara un hectar pe minut şi, în prezent, după câteva modificări aduse motorului, a ajuns să aibe 900 de cai putere faţă de 760 de cai putere câţi avusese iniţial. Când are plinul făcut, ”monstrul fermelor” cântăreşte nu mai puţin de 50 de tone, spre mândria americanilor, care au înscris tractorul uriaş în Cartea Recordurilor.

    big bud tractorbig bud proprietari big bud la aratBig Bud - The World's Largest Farm Tractor 07

    Sursa foto: damncoolpictures.com


    Te-ar mai putea interesa

    Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Tratament corect pentru sămânța de floarea-soarelui și porumb O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Doi soți din Sfântu Gheorghe aduc pe masa românilor preparatele secuiești: ”Slănina noastră este unică”

    Ultimele știri

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Agenție de plăți pentru fermieri – 1,3 miliarde de lei, în conturi de la începutul anului! Roșiile din solarii, deja atacate de trips și tuta absoluta. Fermier: ”Au apărut neașteptat de devreme” Thio-Sul®: ATS-ul agricol original care revoluționează nutriția culturilor Consiliul Concurenței: Scumpirile artificiale la inputuri și mașini agricole încalcă legea